melnik panorma view above bisantien house
Търсене
melnik panorma view above bisantien house

Мелник , България виртуална разходка от 2015г

Мелник е най-малкият град в България, разположен в югозападната част на страната, в полите на Пирин планина. Градът е известен със своята богата история, уникална архитектура и прочутото мелнишко вино.

История и произход

Първите писмени сведения за крепостта Мелник датират от началото на XI век. Първите заселници на територията на съвременен Мелник са били траките, по-точно тракийското племе Меди, от което произхожда легендарният бунтовник Спартак. Няколко века по-късно на тази земя са живели римляни, което се доказва от запазения древноримски мост в града. Славяните, които впоследствие населяват тази територия, наричат селището Мелник заради околните пясъчни пирамиди. Името произлиза от славянската дума „мел“, която означава бяла глина или креда.

През 1215 г. градът става столица на независимо феодално княжество, управлявано от деспот Алексий Слав. Руините на неговата крепост все още могат да се видят близо до града. През 1395 г. Мелник попада под османска власт за почти пет века. В края на XVIII и началото на XIX век градът преживява икономически подем благодарение на винопроизводството и търговията.

360°  виртуална разходка:

Забележителности

  • Кордопулова къща

    Най-голямата възрожденска къща в България, построена през 1754 г. Тя впечатлява с уникалната си архитектура и огромната винарска изба, вкопана в пясъчника.
  • Пашовата къща

     Построена през 1815 г., днес функционира като градски исторически музей, представящ богатата история на региона.
  • Болярската къща

    Смята се за най-старата запазена сграда в Мелник, датираща от XIII век. Въпреки че днес са останали само руини, мястото носи духа на средновековната архитектура.
  • Църква „Свети Антоний“

    Известна с това, че в нея се съхраняват мощи на светеца, за които се вярва, че имат лечебни свойства.
  • Мелнишки пирамиди

    Природен феномен – пясъчни образувания с причудливи форми, обявени за природна забележителност. Те предлагат впечатляващи гледки и са любимо място за туристи и фотографи.
  • Роженски манастир

    Разположен на около 5 км от Мелник, манастирът е един от най-старите и добре запазени в България, известен със своята архитектура и стенописи.
  • Изба при „Шестака“

    Тази забележителност заслужава да бъде включена сред местата за посещение. За първи път прекрачих прага на това зашеметяващо място през 2002 г. Избата, вкопана в земята, съхранява духа на отминалите времена. Вътре има уютно място за дегустации, а ако е препълнено или ви е студено, можете да излезете на терасата или да седнете под навеса. Споменът ми за червено вино в края на март, под приятното хладно мартенско слънце, остава жив. Седях на терасата с приятел от родния ми град и се наслаждавахме на гледката – селото като на длан, със сняг по покривите и димящи комини. „Шестака“, както е прякорът на собственика (с генетична особеност – шест пръста на ръката), ни донесе с усмивка чаша вино и домашно приготвени мезета. С това преживяване Мелник завинаги остави спомен не само в паметта ми, но и в сърцето ми.

Препоръчвам на всеки, който посети Мелник, да се качи до избата на „Шестака“. От 2019 г. не съм ходил там, но до последно беше същото – уютно място с гостоприемния и усмихнат домакин.