Kommandobunker-370 - Hürtgenwald -Westwall-14
Търсене
Kommandobunker-370 - Hürtgenwald -Westwall-14

Команден бункер 370 – стратегическо укрепление в Хюртгенската гора

Командният бункер от типа Regelbau 31, с тактически номер 370, се намира на хълма Бургберг в района на Хюртгенвалд-Бергщайн. Изграден през 1938 година като част от мащабната фортификационна система на нацистка Германия – Западната стена (Westwall), той заема ключова стратегическа позиция в полковия участък №8.

Бункерът е част от строителната програма „Лимес“ (1938/39 г.), включваща изграждането на поредица бетонни укрепления с различни размери и предназначение. На Бургберг са изградени два бункера – командният пункт Regelbau 31 (номер 370) и подслон за пехотна група Regelbau 10a (номер 371). И двете съоръжения са построени със степен на защита „В стар“ – със стени и тавани с дебелина от 1,5 метра.

360° изглед:

Структура и предназначение на Regelbau 31

Бункерът Regelbau 31 притежава правоъгълна форма с размери приблизително 7,50 м на 20,00 м и включва осем ясно обособени помещения. В него е бил предвиден екипаж от 32 души, като всяко помещение има специфична функция и задачи:

F: Газови шлюзове – разположени непосредствено зад входовете, те осигуряват защита при евентуално нападение с бойни отровни вещества и служат за първа защитна линия срещу вражеско проникване.

 

G: Основен шлюз – представлява допълнителна бариера, предназначена да предпазва екипажа от взривове и осколки при опит за щурм на бункера.

 

А: Командирско помещение – център на управлението на бункера, откъдето командирът и неговият заместник ръководят всички операции и издават заповеди. Тук се намира и една от защитните амбразури.

 

В: Офицерска стая – непосредствено до командирското помещение, предназначена за девет офицери. Предлага сравнително по-високо ниво на комфорт, като горните легла са можели да бъдат сгъвани през деня, за да се осигури повече пространство.

 

С: Канцелария – място за регистрация и контрол на всеки, който влиза и излиза от бункера. Служи и като охранителен пункт, разполагащ с газонепроницаема вентилационна система.

 

D: Стая за свръзка – тук се обработват и анализират всички входящи съобщения от останалите укрепления в района. Нощем помещението осигурява допълнително настаняване за девет войници.

 

E: Комуникационно помещение – оборудвано с модерна за времето комуникационна техника. Посредством подземни кабели поддържа постоянна връзка с телефонните мрежи на Западната стена и Райха. В това помещение е и аварийният изход на бункера.

 

Regelbau 31, като тип команден пункт, не разполага с външни бойни позиции и не е предназначен за пряка отбрана, а само за оперативно управление и координация на войските, разположени наоколо.

карта на Команден бункер 370 Regelbau 31
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Галерия:

Ролята на бункер 370 в битката за Хюртгенската гора

По време на тежките боеве за Хюртгенската гора през есента на 1944 година, известни като „Битката на Вси Светии“ („Allerseelenschlacht“), бункерът изпълнява критична роля. От този команден пункт германското командване координира отбранителните действия, управлява артилерийските удари и обработва информацията за развоя на сраженията.

След ожесточените битки в района и последвалото настъпление на съюзническите сили, Бункер 370 е взривен и изведен от военна употреба. Днес останките от този бункер носят историческа стойност, като служат за напомняне за разрушителните последствия от войната и необходимостта от опазване на историческото наследство.

Мястото не се препоръчва за посещение поради наличие на остри метални конструкции и риск от наранявания. Ако все пак решите да го посетите, бъдете изключително предпазливи и носете със себе си фенерче.

Ще се радвам да споделите в коментарите дали статията ви е харесала, както и да я споделите с приятели. Това ще ми даде възможност да създам цяла поредица от интересни статии за бункери и исторически обекти от Втората световна война.

Благодаря за вниманието и до скоро!